News
Category
News & events
کد مطلب : 231  |   تعداد نظرات: 0   |   تعداد بازدیدها: 473   |   تاریخ درج: Tuesday, February 13, 2018   |   ساعت: 12:00 AM   |   منبع / نویسنده مطلب: مدیر پشتیبانی پورتال

 

تولید کدام خودروهای غیراستاندارد متوقف شد؟

نتایج فاز اول اولتیماتوم به خودروسازان


دنیای اقتصادنتایج فاز نخست توقف تولید خودروهای غیراستاندارد اعلام شد. براساس اعلام مسوولان استاندارد کشور، در فاز اول اجرای استانداردهای ۸۵گانه که از ابتدای دی ماه سال‌جاری اجرایی شد، ۲۵ خودرو با توقف خط‌تولید مواجه شدند. ارزیابی‌های صورت‌گرفته حکایت از آن دارد که تیغ اجرای فاز اول توقف تولید خودروهایی که نتوانسته‌اند استانداردهای جدید را پاس کنند، بیش از همه دامان چینی‌ها را گرفته است.

با این حال رئیس سازمان ملی استاندارد ایران این نکته را مدنظر قرار داده که توقف صورت گرفته نه‌تنها به استاندارد و کیفیت برخی خودروها مربوط می‌شده، بلکه به بی‌توجهی برخی خودروسازان نسبت به قوانین و مقررات نیز ارتباط داشته و روند توقف خط تولید خودروهایی که استانداردهای ۸۵‌گانه را رعایت نکنند، ادامه خواهد داشت. براساس استانداردهای ۸۵گانه، خودروسازان تا ابتدای دی ماه امسال باید ۶۱ مورد استاندارد خودرویی را اجرایی می‌کردند. پس از خوان اول تا ابتدای تیر ماه سال ۱۳۹۷ دو مورد به ۶۱ استاندارد قبلی اضافه می‌شود و در نهایت با اضافه شدن ۲۲ مورد استاندارد خودرویی دیگر تا دی ماه سال آینده تعداد استانداردهای اجباری خودروهای سواری به ۸۵ مورد افزایش خواهد یافت. پیش‌بینی سه دوره زمانی برای رسیدن به استانداردهای ۸۵گانه در حالی است که برخی از مسوولان سازمان ملی استاندارد ایران معتقدند که عبور از مرحله اول ارتقای استانداردها خودروبه راحتی امکان‌پذیر خواهد بود، اما در خوان دوم و سوم خودروسازان با مشکل مواجه خواهند شد و به این طریق در این دو فاز شاهد حذف خودروهایی خواهیم بود که توان پاس کردن استانداردهای جدید را نداشته باشند. با توجه به استانداردهای جدید و به گفته نیره پیروزبخت به‌طور حتم با در نظر گرفتن استانداردهای جدید تعداد دیگری از خودروها با توقف خط تولید روبه‌رو خواهند شد و مطمئنا خودروسازان برنامه‌هایی را در این‌خصوص پیش‌بینی کرده‌اند؛ به‌طور مثال می‌توان شرکت سایپا را نام برد که در سه سال گذشته تولید پراید را از ۸۰ به ۲۰ درصد کاهش داده که این امر نشان می‌دهد برنامه‌ریزی برای جایگزینی پراید توسط آنها در نظر گرفته شده است. هرچند رئیس سازمان ملی استاندارد این نکته را نیز مدنظر قرار داد که مقاومت‌هایی در مقابل اجرای استانداردهای ۸۵ گانه در مورد خودروهای چینی در ابتدای امر صورت گرفت؛ اما بعد از ۲ روز مذاکرات سخت با چینی‌ها، بالاخره این موضوع که چینی‌ها نیز باید به استانداردهای ۸۵ گانه پایبند باشند، مصوب شد.

وی برخی شایعات درخصوص اینکه خودروهایی نظیر بنز نیز نمی‌توانند این استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کنند، رد کرد و با اشاره به سفر اخیر خود به آلمان، اظهار کرد: برخی خودروسازان آلمانی نامه‌های ابلاغی سازمان ملی استاندارد ایران به خودروسازان و واردکنندگان داخلی را ترجمه کرده و این استانداردها را گوشزد کرده‌اند. به گفته پیروزبخت این نکته را باید مدنظر قرار داد که استانداردهای ۸۵ گانه یاد شده مطابق با استانداردهای اتحادیه اروپاست و در شورای‌عالی استاندارد و شورای سیاست‌گذاری خودرو به تصویب رسیده است. وی در مورد اینکه آیا خودروسازان موافق اجرای طرح مذکور بوده‌اند یا خیر؟ اظهار کرد: همه خودروسازان در جلسه سیاست‌گذاری خودرو حضور داشتند و تنها یک خودروساز مخالفت خود را با این طرح اعلام کرد. این جلسه با حضور کلیه خودروسازان، نمایندگان انجمن مربوطه و حضور وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد. به گفته رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، راهنمایی و رانندگی نیز بدون تاییدیه سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان حفاظت محیط زیست، خودروها را شماره‌گذاری نخواهد کرد.

اجرای فاز ن

Share نسخه مخصوص چاپ
Name
Last Name
E-Mail

Save Information